Борис ТАРАСЮК

Шановні читачі «Всесвіту»!

Відносини між незалежними Україною та Угорщиною з самого початку були і залишаються активними та добросусідськими.

Однією з перших країн світу Угорщина визнала незалежну Україну і відкрила своє посольство в Києві, а першим посольством України за кордоном стало дипломатичне представництво в Будапешті. Активно розбудовуються контакти між керівниками наших держав, плідним є співробітництво між парламентами. Успішною є багаторічна спільна робота по забезпеченню потреб національних меншин: угорської в Україні та української — в Угорщині. Договірно-правова база українсько-угорського співробітництва на сьогодні налічує близько 70 угод, які охоплюють практично всі сфери відносин. Інструментами поглиблення двостороннього співробітництва з найважливіших напрямів стали міжурядові комісії із питань національних меншин, з економічної та прикордонної співпраці.

Додаткового позитивного імпульсу отримали українсько-угорські відносини після Помаранчевої революції, яка довела не лише географічну, але й духовну приналежність України до родини європейських націй, що сповідують цінності реальної демократії. Угорщина всебічно і послідовно підтримує Україну в її стратегічному курсі до членства в НАТО та вступі до Європейського Союзу. Ми вдячні угорській дипломатії за активну і щиру допомогу у справі просування інтересів України в інституціях ЄС та Північноатлантичного альянсу.

Швидко змінюється світ у XXI столітті, але незмінними залишаються ідеали, які кличуть до духовного єднання і роблять з населення — народ. Так було у 1956 році в Будапешті, і в 2004 році — в Києві.

У 2006 році угорський народ святкуватиме 50-ту річницю Революції та визвольної боротьби 1956 року. Як свідчать історики, це була перша масштабна спроба народу країни із соціалістичного «табору» відстояти своє, справді європейське, розуміння соціалізму, демократії. Угорські студенти та прогресивна політична еліта виступили на захист людської гідності, національних цінностей від страхіття сталінізму. Це був безкомпромісний прояв найкращих рис угорського народу.

Обидві Революції вже стали історією наших держав і, я впевнений в цьому, зміцнили духовний зв’язок між українським та угорським народами.

Переконаний, що розміщені в журналі «Всесвіт» матеріали не тільки дозволять українським читачам ознайомитися з внутрішнім життям, зовнішньополітичною діяльністю, історичним та культурним надбанням Угорщини, а й сприятимуть подальшому зближенню двох сусідніх дружніх народів і країн.

 

З повагою,
 
                Борис ТАРАСЮК,
                Міністр закордонних справ України