НОВИНИ КУЛЬТУРИ

Лауреат премії Джойса-2008 — Салман Рушді 

Салман Рушді, британський письменник індійського походження, лауреат премії “Букер”, одержав від Університетського коледжу в Дубліні, найбільшого навчального закладу Ірландії, премію імені славетного Джеймса Джойса. Автор “Сатанинських віршів” та “Опівнічних дітей” зазначив, що творець “Улісса” вплинув на нього більше, ніж будь-який інший письменник. Улітку 2008 року С. Рушді, лауреат багатьох літературних премій, одержав почесну нагороду “Супер-Букер” як автор найкращого роману, що будь-коли відзначався “Букером”.

Премію імені Джойса у попередні роки одержували Білл Брайсон і Джоан Роулінг, актор Вілл Феррел та інші автори.

 


Лауреат Букера-2008 — індійський письменник Аравінд Адіґа

14 жовтня індійця Аравінда Адіґу було названо лауреатом премії Man Booker Prize 2008 за книжку “Білий тигр”. За сорокарічну історію “Букера” А. Адіґа став четвертим дебютантом і другим індійцем-дебютантом серед лауреатів премії. Роман А. Адіґи був описаний як “принадний, лютий, приправлений чорним гумором”. У ньому йдеться про шлях одного індійця від сільського життя до комерційного успіху. Один із критиків назвав “Білого тигра” “відвертим портретом” Індії, змальованим “із самого дна”. За історію “Букера” це дев’ята книга, тематика якої торкається Індії.

Аравінд Адіґа хотів бути письменником із самого дитинства. Він народився у Мадрасі й нині живе у Мумбії. Свою нагороду він одержав на врочистій церемонії у Гілдхоллі в Лондоні.

 


Пулітцерівська премія—2008

У квітні цього року в США було вручено Пулітцерівські премії, які присуджуються Колумбійським університетом за видатні досягнення в журналістиці, літературі й музиці. Рішення про переможців приймає журі, члени якого призначаються університетом. Загальна кількість премій — 25. Номінації Пулітцерівської премії наразі такі: за служіння суспільству; за висвітлення місцевих новин; за видатне розслідування; за майстерність; за подачу сенсаційного матеріалу; за розкриття національної теми; за міжнародний репортаж; за нарис; за коментар; за критику; за редакційний коментар; за карикатури; за новинну фотографію; за художню фотографію; за художню книгу, написану американським письменником, бажано про Америку; за книгу з історії Сполучених Штатів; за біографію або автобіографію американського автора; за поезію; за нехудожню літературу; за видатний музичний твір; за кращу драму.

Ось перелік її цьогорічних лауреатів:

 

Журналістські номінації

За служіння суспільству Редакція The Washington Post 

Новинний репортаж  Редакція The Washington Post

Журналістське розслідування Волт Богданіч і Джейк Гукер із The New York Times

Редакційний колектив   The Chicago Tribune 

Журналістська аналітика Емі Ґермон з The New York Times

Місцева журналістика  Дейвід Умгефер із The Milwaukee Journal Sentinel

Загальнодержавна журналістика Джо Бекер і Бартон Ґелмен із The Washington Post

Міжнародна журналістика Стів Фейнеру з The Washington Post

Художня журналістика  Джін Вейнґартен із
The Washington Post

Коментарі Стівен Перлстейн із
The Washington Post

Критика  Марк Фіні з The Boston Globe

Редакторська робота
Премії не було присуджено

Фотографії для сенсаційних новин Андріс Лейтіф із Reuters

Художня фотографія Престон Ґенневей із Concord Monitor

 

Літературні номінації

Художня література Джунот Діас. The Brief Wondrous Life of Oscar (Видавництво Riverhead Books)

Драма Рейсі Леттс. August: Osage County.

Історія  Даніел Ролкер Гау. What Hath God Wrought (Видавництво Oxford University Press)

Біографія  Джон Меттісон. Eden's Outcasts.

Поезія Роберт Гесс. Time and Materials (Видавництво Ecco/HarperCollins)

Філіп Шульц. Failure. (Видавництво Harcourt)

Науково-популярна література  Сол Фрідлендер. The Years of Extermination.

Загалом  (Видавництво HarperCollins)

Музика    Дейвід Ленґ. The Little Match Girl Passion

Спеціальна премія Боб Ділан

 


Біографію Нурієва номіновано на премію Семюела Джонсона

 

Біографія Рудольфа Нурієва, яку написала британська журналістка Джулі Кейвена (Julіe Kavanagh), увійшла в список претендентів премії С. Джонсона (Samuel Johnson Prіze) за 2008 р., повідомляє BBC News. Майже 800-сторінкова книжка “Рудольф Нурієв: Життя” була видана восени 2007 року і є найповнішим наразі дослідженням життєвого шляху знаменитого артиста балету, якому в березні 2008 року виповнилося б 70 років. Книга, присвячена Нурієву, — друга біографічна праця Джулі Кейвени — балерини, що вирішила присвятити життя журналістиці. 1996 року вийшла її книга про іншого відомого артиста балету, Фредеріка Ештона.

Серед 20 номінантів, що ввійшли в список претендентів премії С. Джонсона 2008 р., — третій том біографії Пабло Пікассо — Джона Річардсона, авторизована біографія нобелівського лауреата з літератури В. С.  Найпола — Патріка Френча, а також книжка “Нема чого боятися” відомого британського письменника Джуліана Бернса (Julіan Barnes) — міркування про життя, смерть і релігію. До написання цієї книги Бернса підштовхнув стан клінічної смерті, в який він потрапив після падіння з третього поверху.

Заснована 1998 року премія С. Джонсона — одна з найпрестижніших світових премій у докуметальній літературі. Вона спонсорується британським телеканалом BBC Four. Претендувати на неї можуть книги, видані у Великобританії англійською мовою. Свою назву премія одержала на честь знаменитого англійського біографа, лексикографа й поета XVIII століття С. Джонсона. Грошовий приз, який дістається лауреатові, становить 30 тисяч фунтів стерлінгів, а кожний із п’яти фіналістів одержує тисячу фунтів. 2007 року власником головного призу став індієць Раджив Чандрасекаран за дослідження наслідків американського втручання в Іраку.

 


Боб Ділан написав книжку для дітей

 

Культовий американський музикант Боб Ділан написав книжку для дітей під назвою “Вічно молодий” (Forever Young”). В основу твору покладено однойменний гіт музиканта 1974 року. “Вічно молодий” — це зворушлива і повчальна історія про те, як важливо робити добро.

Книжка має лише 40 сторінок. Її проілюстрував знаний художник Пол Роджерс. Видання призначено для дітей від 3 років. Вихід книги заплановано на 6 жовтня 2008 року. На початку квітня Боба Ділана було нагороджено Пулітцерівською премією за неоціненний внесок у американську літературу.

Джерело: The Guardian

Підготував Д. Дроздовський

 

Лауреаткою найпрестижнішої нагороди за внесок у дитячу літературу — премії ім. Астрід Ліндгрен — стала Соня Хартнет.

 

Соня Хартнет пише повісті й романи, які в англомовних країнах зараховують до категорії “YA” (“Young Adult” — люди віком від 17 до 21 років), але сама письменниця незадоволена тим, що до неї почепили таку етикетку і відносять до кола літераторів, що роблять типові для “YA” книжки — сентиментальні, моралізаторські або детективно-пригодницькі.

Соня Хартнер пише книжки про те, як дорослішає людина. Вона не має на меті моралізаторства. Її герої — часто жертви насильства або умовностей, які, наче магнітом, притягують до себе небезпеку. Вони прагнуть пристосуватися до навколишнього світу, нічого не розуміючи ще ані в ньому, ані в людських стосунках. Письменниця щиро вірить, що її твори формують людину і що прочитане в дитинстві неодмінно відгукнеться в дорослому житті.

Повісті Соні Хартнет перекладено багатьма мовами світу. Українською серед них поки що немає.

 

Підготував Д. Дроздовський

 


 

Радіо Бі-Бі-Сі запустило в продаж компакт-диски з інтерв’ю Івліна Во

 

Записи інтерв’ю класика XX століття Івліна Во радіостанції BBC між 1938 і 1963 роками ввійшли до збірника архівних програм, який було випущено на CD. Серед них й інтерв’ю 1953 року, яке згодом було названо “найгрубішим” інтерв’ю за всю історію радіостанції. Вперше за 55 років можна знову послухати це інтерв’ю, яке автор “Повернення у Брайдсхед” і “Пригорщі пороху” дав трьом журналістам радіостанції. Письменникові довелося відповідати на діткливі запитання ведучих. Так, на самому початку один із журналістів говорить, що йому дуже подобається письменницька манера Во, але особистість самого автора справляє гнітюче враження. Він запитує, чи вважає Во, що в людства є хоч якесь майбутнє. На це літератор заявив, що не має наміру відповідати на запитання в стилі: “коли ви перестали бити свою дружину”.

Далі журналісти запитують про ставлення Во до смертної кари, і митець говорить, що вважає її потрібною. “Ну а якби вам самому запропонували здійснити її виконання?” — запитує інтерв’юер. “Було б дивним використовувати з цією метою романіста”, — відповідає Івлін Во. “Ну а все-таки, в разі якби ви пройшли відповідну підготовку?” — наполягає співробітник радіостанції. “Ну, тоді звичайно”, — відповідає Во. “І вам би це сподобалося?” — запитує журналіст. “Ну зрозуміло — ні”, — відповідає письменник. На цьому ж диску представлено запис голосу Івліна Во, зроблений 1938 року.

 


Знайдено не відомий раніше твір Баха

Німецькі фахівці відшукали не відомий раніше твір Йоганна-Себастьяна Баха для органа, що належить до перших років творчості композитора, повідомляє газета The Guardian. За словами Штефана Блаута (Stephan Blaut), одного з фахівців, які відшукали партитуру, знахідку під назвою Wo Gott der Herr nіcht beі uns haelt було виявлено на одному з аукціонів групою вчених із університету Мартіна Лютера в Галле. Блаут уточнив, що нотна партитура належала композиторові XІX століття з Ляйпцига Вільгельму Русту (Wіlhelm Rust) і мала бути виставлена на продаж разом із усією колекцією музиканта. Експерти з Архіву Баха в Ляйпцигу, проаналізувавши знахідку, дійшли висновку, що твір написав Й.-С. Бах у 1705—1710 роках. Вони також виявили, що знайдені ноти — це повна версія раніше відомого музичного фрагмента, створення якого приписувалося Бахові. Однак досі фахівці сумнівалися, чи справді цей фрагмент написав знаменитий композитор.