Андрухович привіз у Європу нелегала і ледь не став актором

Культовий сучасний український письменник Юрій Андрухович подався у драматурги. Нещодавно він написав сценарій для вистави “Нелегал Орфейський” за мотивами свого роману “Перверзія”.

А ще Андрухович ледь не змінив професію і не став актором: Анна Бадьора, режисер вистави і керівник Дюссельдорфського театру, бачила його головним героєм — Стахом Перфецьким.  Однак вивчення такого великого уривку свого ж твору, та ще німецькою мовою здалася митцеві справою заважкою, тому його участь у майбутній київській прем’єрі твору буде обмежена до недовгої появи на сцені.

Видалося, що роман “Перверзія”(1996), а тепер і п’єса “Нелегал Орфейський” (2005) спеціально написані для європейського проекту “Нова Європа — очікування варварів?”: адже географія роману якраз зачіпає Україну, Німеччину та Італію.

Письменник визначає свій твір як “театралізований фільм у 13 діях”. Під час прес-конференції він сказав: “Просто інсценізація твору мене не привабила, - бо інсценізація — це повторення, тому п’єса — це щось нове “за мотивами роману”. Назва пояснюється досить просто: нелегал — бо українців в Європі поки не чекають, орфейський — бо один з рівнів прочитання роману — це історія Орфея, який шукає свою кохану на Венеційському карнавалі.

Образ Перфецького втілюють два актори — українець Станіслав Боклан та німець Міхаель Фукс. Перший це емоційне, ліричне “Я” персонажа, другий — інтелектуальний вимір його его.

На сцені звучать 4 мови — німецька, українська, італійська і піджин англійської.

В Києві німці та італійці розмовлятимуть рідними мовами, для нас — тексти титруватимуться українською.

Ініціатором масштабного проекту “Нова Європа — очікування варварів?” виступила Анна Бадора після входження 10 нових країн в Європейський Союз.

“Ми свідомо хотіли, щоб зустрілися декілька культур, але не абстрактно, а конкретно, зі своїм обличчям”, — сказала вона.Варвари — такий стереотип існує в Західній Європі в сприйнятті пострадянських держав.

Митці з цими стереотипами гралися з надією їх розбити. Разом з Андруховичем у проекті взяли учать поляк Анджей Стасюк, чех Іоахім Тополь та литовець Маріус Івашкевічюс.

Київський глядач побачить прем’єру наприкінці березня в Молодому театрі.

Абсолютно першими глядачами українці не будуть, бо виставу вже бачили німецькі глядачі; останніми — теж, оскільки в квітні прем’єру побачать італійці, а якщо точніше — палермці.

 www.tabloid.com.ua

 

{mos_sb_discuss:5}