Станiслав Бражник. Cестра

Станiслав Бражник(Ізраїль)

Cестра

Повість*

* Друкується за рукописом, наданим автором


Нарада в ЦК, присвячена посівним роботам, благополучно завершилася, і Семен Прокопович Зигун, не заходячи до буфету, куди за традицією попрямували його колеги, – в готелі його чекала добра знайома, – зійшов у вестибюль до гардероба. Але його погукали.

Вас ожидает «Первый», – сказав, підійшовши до нього, строгий молодик і відразу ж пішов у куток вестибюля, до ліфта, який охоронявся оперативниками.

Семен Прокопович квапливо попрямував за ним.

«Первый» був у кабінеті сам.

Стоячи біля великого вікна, з якого відкривався широкий краєвид вкритого вечірньою синявою Задніпров’я, він розмовляв по телефону. Не припиняючи розмови, махнув рукою на ряд стільців уздовж довгого стола для нарад: «Садитесь...».

Да, да... Чудесен наш край... Я тоже так считаю, Леонид Ильич: на Советской Украине не должно быть места всякой нечисти… Понимаю, Леонид Ильич... Сейчас у меня в кабинете львовский секретарь обкома и мы решим этот вопрос... До свидания, Леонид Ильич.

Закінчивши розмову, «Перший» підійшов до стола для нарад, привітався із Зигуном за руку і, сівши на стілець навпроти, сказав стурбовано:

Звонил Брежнев. На Западе, особенно в США и Канаде, поднимают дикий шум по поводу возвращения на Украину бандеровцев, которые отсидели свой срок... Мы ни коим образом не можем этого допустить...

Він зробив паузу і суворо поглянув на Зигуна.

Не можем, ни коим образом, – кивнув той.

«Перший» помовчав і запитав:

В пятидесятых вы работали в органах?

Да. В особом отделе Дрогобычского УМГБ…

Вот и чудесно. Вам, как говорится, и карты в руки... Поднимите «громкое дело» тех лет, возьмите тех, кого мы оставили на свободе... Вы поняли меня?– Зигун кивнув.– Свяжите с ними известного на Западе бандеровского главаря, который в наших руках, и... «по вновь открывшимся обстоятельствам», организуйте процесс с привлечением радио, телевидения и всех, как теперь принято говорить, СМИ...

Зигун слухняно закивав:

Сделаем.

И ещё... Приговор должен быть суровым...– «Перший» пiдняв указiвного пальця.

Сделаем,– запевнив Зигун


Повернувшись до Львова, Семен Прокопович розпорядився наступного дня скликати бюро.

Вызовешь из районов всех секретарей по сельскому хозяйству. Пригласи также полковника Краснова …

Начальника УКГБ? – уточнила помічниця.

Начальник УКГБ «за посадою» мав бути членом бюро обкому, але старий, генерал Бейгуленко, вийшов на пенсію, а нового, якого нещодавно зробили полковником, ще не встигли «обрати»…

Коли бюро закінчилося, Зигун, відпустивши всіх, залишив тільки Краснова, який відверто пронудьгував усе засідання, і зробив йому зауваження з приводу «активного неучастия» в роботі найвищого пар­тійного органу області.

Краснов похмуро промовчав.

При генералові Бейгуленкові Семен Прокопович «такого» собі не дозволив би…

Я пригласил вас, полковник, собственно не по вопросу посевной кампании, – підвівшись із-за просторого письмового стола, Зигун пройшов до стола засідань і сів навпроти. – В ЦК поручили нам организовать судебный процесс над видными бандеровскими главарями, которые уже отсидели срок, но ещё находятся в наших руках... По «вновь открывшимся обстоятельствам»... Вы поняли меня, полковник?..

Ясно, – Краснов розуміюче кивнув.

Свяжитесь с Москвой и подберите фигурантов...


* * *


За тиждень начальник УКДБ доповідав Зигунові:

На роль главного обвиняемого мы определили бывшего профессора университета Марущака. Отбыв срок, ныне находится на поселении в Иркутской области – ярый враг советской власти..

В каком он сейчас физическом состоянии?

Я бы сказал, – в отличном состоянии... Работает молотобойцем в колхозной кузнице. «Подельщиками» ему подобраны, законсервированные в Читинской области бойцы спецотряда капитана Глухова-«Сойки», Романец Иван и Смертюк Григорий... Их и сейчас ещё помнят в Чёрногорском районе, так что со свидетелями обвинения задержки не будет...

Помню капитана Глухова, – мрійливо мовив Зигун, – отчаянный был боец…

Процесс проведём в Чорногорске, в помещении театра. Содержать фигурантов будем в местной тюрьме...


В’язницю у Чорногір’ї було збудовано ще за Австро-Угорщини, років зо двісті тому. Містилася вона на околиці, в кінці вулиці, що круто здіймалася гірським схилом. Двоповерхова будівля, споруджена, як і всі будинки в цьому містечку, зі щільного туфу, стояла посеред просторого майдану, тюремного подвір’я, й була обгороджена цегляним муром.

Під в’язницею був великий підвал. При австріяках там звели кілька загородок, які використовувалися як карцер. За «совітів», у перші повоєнні роки, в’язниця мала статус «режимної», загородки зняли і в підвалах розстрілювали й вішали приречених до «найвищої міри соціального захисту».

Упродовж останніх років в’язниця не мала «мешканців» і слугувала слідчим ізолятором райвідділу міліції. Підвал орендував винзавод для зберігання продукції.

Перед початком «Процесу» СІЗО звільнили від кримінальної «шушери», а винзаводові звеліли запастися на два тижні потрібною йому продукцією…


Архів


ІНФОРМАЦІЙНЕ ПОВІДОМЛЕННЯ


У місті Чорногір’ї трибунал Прикарпатського ВО 26 березня ц.р. розпочав слухання кримінальної справи зі звинувачення активних учасників банд т. зв. УПА в антирадянській терористичній діяльності в 1950–1954 рр. на території Дрогобицької та Львівської областей.

На лаві підсудних перебувають Романець і Смертюк, які тривалий час переховувалися від правосуддя, а також Марущак С. Г., який перебував на поселенні в Іркутській області після відбуття покарання. Марущакові під машкарою професора Львівського університету вдалося приховати своє справжнє обличчя – керівника та ідейного натхненника бандитських «боївок» т. зв. УПА, і його було засуджено за статтями КК УРСР, яка тоді виключала найвищу міру покарання, однак, у зв’язку з обставинами, що знову відкрилися, які розкривають його роль у терористичній бандитській діяльності, він знову постав перед лицем радянського правосуддя…




Далі читайте паперову версію часопису.